پرورش حافظه!

آیا میتوان حافظه را به طریقی پرورش داد تا اطلاعاتی را که میخواهیم، ذخیره کند؟

تاریخ انتشار: دسامبر 01, 2018

ما نمیتوانیم همه‌ چیزهایی را که به خاطر سپردیم بعد از مدتی به یاد آوریم، زیرا ذهن ما اطلاعاتی را که مهمتر هستند وارد حافظه بلندمدت میکند و بقیه‌ی اطلاعات به مرور کمرنگ و یا حذف میشوند.

ولی آیا روشی برای کنترل حافظه وجود دارد یا نه؟
فرض کنید برای امتحانی درس میخوانید و یا قصد دارید لحظات خوب تعطیلات را به خاطر بسپارید، روش‌هایی هستند که به کمک آنها میتوان مغز را فریب داد تا اطلاعات مدنظر را ذخیره کند:

1. به خودتان پاداش دهید!
پاداش، به معنای هر چیزی که باعث شود احساس خوبی داشته باشیم، سبب فعال شدن سیستم پاداش‌دهی مغز(reward system) و رها شدن دوپامین میشود.
در آزمایشی که در این زمینه انجام شد، از شرکت‌کنندگان درخواست شد سه کلمه گربه، سگ و ماهی را به خاطر بسپارند و هر بار که شرکت کنندگان کلمه «گربه» را به یاد می‌آوردند ۲۰ سنت دریافت میکردند. واضحا مشاهده شد با این روش برای مدت زمان طولانی‌تری شرکت‌کنندگان کلمه‌ها را به خاطر داشتند.
پاداش الزاما نباید پول و یا غذای مورد علاقه باشد، حتی تشویق روحی هم بسیار موثر است.
نکته‌ی مهم این است که با این روش نمیتوان آیتم‌های بیشتری به خاطر سپرد بلکه میتوان آیتم‌های حفظ شده را برای مدت طولانی‌تری به خاطر آورد.

2. بازی خلق کنید!
یک روش برای ارتقا حافظه، به خاطر سپردن با بازی است. به طول مثال در همان آزمایشی که انجام شد، به شرکت‌کنندگان گفته شد هر بار که بتوانند کلمه «گربه» را به خاطر بیاورند، یک بار اجازه دارند تاس بیاندازند و اگر طبق شانس ۶ بیاید، به آنها جایزه داده میشود.

3. کمی بخوابید!
تئوری‌های مختلفی در ارتباط با نقش خواب بر ارتقا حافظه وجود دارد.
طبق یکی از معروف‌ترین تئوری‌ها، وقتی ما چیزی می‌آموزیم، این اطلاعات جدید به طور کوتاه‌مدت بر روی هیپوکمپ ذخیره میشود. در حین خواب این اطلاعات به منطقه‌ای در نئوکورتکس منتقل میشوند و در آن ناحیه با اطلاعات قدیمی ترکیب شده و برای طولانی‌مدت ذخیره میشوند.

4. اولین و آخرین چیز را به خاطر بسپارید!
محققین میگویند تمایل ذهن برای به خاطر سپردن اولین و آخرین اتفاق بیشتر است. برای مثال بعد از یک سفر، اتفاقات و خاطرات روز اول و آخر را برای مدت زمان طولانی‌تری به خاطر می‌آورید‌. پس وقتی چند چیز را باید به خاطر بسپارید، دو مورد را که مهمتر هستند، اول و آخر نسبت به بقیه به خاطر بسپارید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0